Школьный музей "Беларуская хатка"

Дата: 15 февраля 2018 в 09:08, Обновлено 3 мая в 13:40

Картинки по запросу картинки запрашаем у музей

Запрашаем у музей

Этнаграфічны музей   " Беларуская хатка"  Сярэдняй школы №1  г.Астраўца быў адчынены ў 2011 годзе.        У лістападзе 2013 года ў сувязі з рамонтам памяшкання асобныя музейныя рэчы былі выстаўлены ў часовых экспазіцыях, размешчаных ў кабінеце беларускай мовы. Былі прадстаўлены экспанаты, якія дапамагалі захаваць памяць аб трагедыі Вялікай Айчыннай вайны, а таксама матэрыялы, якія ўзгадвалі старонкі жыцця знакамітай асобы Астравеччыны -  Іосіфа Гашкевіча, першага консула Расіі ў Японіі. Але, на жаль, умовы не дазвалялі выставіць тыя экспанаты, якія на працягу многіх год назапашваліся настаўнікамі і вучнямі школы. Кіраўніцтва школы выдзеліла новае памяшканне, у якім змаглі  знайсці "новае" жыццё прылады працы нашых продкаў і  прадметы быту.

1 верасня 2014 года адбыліся  "уваходзіны"  ў   беларускаю хатку.  Адчыняем дзверы... Поле з кветкамі, блакітнае неба з лёгкімі хмурынкамі, а таксамі галінкі дуба  зачароўваюць сваім хараством.  Дарэчы неабходна ўзгадаць Дзяніса Ходаса, чалавека, які пры дамамозе пэндзля і фарбаў  дапамог адчуць водар беларускіх краявідаў (вялікая ўдзячнасць мастаку за яго талент і працу).  Крочым далей...  І вось мы на парозе старажытнай хаткі. Ля ўвахода знаходзіцца печ.   Яна займае ў сялянскай хаце важнае i пачэснае месца. Ёсць у нашай хаце і святы куточак - покуць. Уверсе, пад самай столлю, вісяць абразы  з выявамі Ісуса Хрыста і святых. Яны  маўкліваю малітваю асвячаюць хату. На сценах развешаны ручнікі, вышыванкі і сведкі мінулага - фотаздымкі. На стале, на падлозе стаяць рэчы хатняга ўжытку: дзяжа, бойка, прасніца, пранік, качалка, кашы, збаны, гарлачы, лапці.

Ёсць такая легенда. Чалавеку сказалі, каб ён, адыходзячы з хаты, не азіраўся назад, іначай ператворыцца ў слуп солі. Чалавек азірнуўся... Дый як жа не азірнешся, калі родная сядзіба – гэта цэлы свет. Наперадзе, за таямнічаю мяжою гарызонта новыя дарогі, новыя людзі, новы свет. Але на ўсё астатняе жыццё застаюцца ў  памяці “парог, высечаны з успамінаў, дзверы на завесах цвыркуновай песні; вокны, зашклёныя вачамі блізкіх; хата, пакрытая крыламі ластавак...".        Часцей  азірайцеся, сябры, назад, у мінулае, каб не пагасла свечка на покуці – у хаце з матчынай душою, каб лягчэй было ісці наперад, у будучыню.

Асноўны фонд музея "Беларуская хатка"

Самавар

Зэдлік

Сундук

МО руководителей школьных музеев

26 апреля на базе школы прошло методическое объединение руководителей школьных музеев. Тема обсуждения «Специфика работы с разновозрастной группой экскурсоводов». Юные экскурсоводы музея в интересной форме представили музей и показали слаженную работу музейного актива.

Экскурсіі у музеі

20 апреля 2019 года учащиеся 1-2-х классов посетили школьный музей «Беларуская хатка». Ребятам провели интересную экскурсию на родном языке, познакомили с традициями и обрядами предков. А также предоставили возможность окунуться в прошлое и быт «сялянскай сядзiбы»

Кожны чалавек павінен ведаць, дзе яго карані, як жылі яго дзяды і прадзеды, як і чым частавалі гасцей, якіх прытрымліваліся звычаяў і традыцый.
Прыветна вокны пазіраюць,

Нібыты ў госці запрашаюць.

Ну, добры выгляд хатка мае…

Цікава… Што ж тут нас чакае?
Праграмны змест:
-пазнаёміць з гісторыяй заснавання музея, расказаць пра гісторыю з'яўлення экспанатаў;

-даць уяўленне аб жыцці, быце, занятках продкаў;

-выхоўваць цікавасць, павагу да гістарычнага мінулага Беларусі.

Дзверы музея " Беларуская хатка" заўсёды гасцінна адчынены як для навучэнцаў школы школы, так і для яе гасцей.

Встреча с Адамом Мальдисом в стенах родной школы

Адам Иосифович Мальдис  — белорусский литературовед, критик и публицист. Доктор филологических наук, профессор. Родился 7 августа 1932 года в крестьянской семье в деревне Россолы Ошмянского повета Виленского воеводства II Речи Посполитой (ныне — Островецкий район Гродненской области Республики Беларусь). В 1956 году закончил факультет журналистики Белорусского государственного университета, после чего работал секретарём в радошковичской районной газете «Сцяг Ільіча». В 1959 году поступил в аспирантуру при Институте литературы имени Янки Купалы Академии наук БССР, после её окончания в 1962 году работал научным сотрудником. В 1963 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Белорусско-польские литературные взаимосвязи во второй половине XIX века». С 1981 года заведующий отделом белорусской дооктябрьской литературы в Институте литературы. В 1986 году защитил докторскую диссертацию на тему «Закономерности развития белорусской литературы переходного периода (вторая половина XVII—XVIII века)».

А.I. Мальдіс - патрыёт ў самым высокім сэнсе гэтага слова. Бо, напэўна, не знойдзецца другога такога навукоўца, які б адкрыў так многа імён беларусаў, што жывучы ў замежжы, дасягнуўшы там нейкіх вышынь, не забыліся пра сваю малую радзіму, праславілі і яе сваімі дасягненнямі.

Виртуальная экскурсия "Хата з матчынай душою"

Музей в чемодане: Великая Отечественная война

Запрашаем у музей

Экспазiцыя музея прысвечаная Вялiкай Айчыннай вайне